Δευτέρα, 1 Σεπτεμβρίου 2014

Πρωτάθλημα Κύπρου : Ολοκληρώνεται η 2η αγωνιστική.

Με τρία παιχνίδια ολοκληρώνεται σήμερα η 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κύπρου και ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι Ομόνοια - Ανόρθωση.
Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα της αγωνιστικής είναι : Οθέλλος Αθηαίνου – Νέα Σαλαμίνα 0-1, ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΠΟΕΛ 0-2, Αγία Νάπα – Δόξα Κατωκοπιάς 2-2
ΑΕ Λεμεσού - Εθνικός Άχνας
Προϊστορία : 7-4-6
ΑΕ Λεμεσού.
Με νίκη 2-0 εκτός έδρας επί της Νέας Σαλαμίνας ξεκίνησε το πρωτάθλημα.
Ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με δύο γκολ που σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.
Την περασμένη Πέμπτη αποκλείστηκε από τους ομίλους του Europa League με δεύτερη ήττα 3-0 εκτός έδρας από την Τότεναμ.
Χωρίς Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις πια, θα επικεντρωθεί στην υπόθεση πρωτάθλημα και σήμερα θέλει την νίκη που θα την διατηρήσει στην κορυφή.
Εθνικός Άχνας.
Με νίκη 2-1 εντός έδρας επί της Αγίας Νάπα ξεκίνησε το πρωτάθλημα.
Ήταν πολύ καλύτερη στο παιχνίδι και έπαιξε ελκυστικό ποδόσφαιρο. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και ο Εθνικός είχε πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο να μεγαλώσει το σκορ αλλά δεν τα κατάφερε.
Εκτίμηση.
Δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕ Λεμεσού να έχει μικρό προβάδισμα νίκης.
Θα ποντάρω όμως στο να σκοράρουν και οι δύο ομάδες.

Ερμής Αραδίππου - Απόλλων Λεμεσού
Προϊστορία : 0-2-4
Ερμής Αραδίππου
Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος νίκησε 2-0 εκτός έδρας Δόξα Κατωκοπιάς.
Ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο και πήρε δίκαια νίκη.
Την περσινή περίοδο ήταν πάρα πολύ δυνατή στην έδρα της και αν το καταφέρει και την φετινή σεζόν τότε θα στείλει μήνυμα σε όλες τις ομάδες πως είναι ομάδα ανταγωνιστική.
Απόλλων Λεμεσού
Την πρώτη αγωνιστική γνώρισε βαριά ήττα 5-2 εντός έδρας από την ΑΕΚ Λάρνακας.
Δεν είχε καλή απόδοση και έδειξε πολλά αμυντικά προβλήματα αλλά μάλλον το μυαλό της το είχε στην ρεβάνς με την Λοκομοτίβ για τα play-off του Europa league.
Την περασμένη Πέμπτη νίκησε 4-1 εκτός έδρας την Λοκομοτίβ Μόσχας και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τους ομίλους του Europa league.
Εκτίμηση.
Αμφίρροπο παιχνίδι με τον Απόλλων να μην χάνει σήμερα.

Ομόνοια - Ανόρθωση
Προϊστορία : 13-5-5
Ουσιαστικά πρόκειται για την πρεμιέρα των δυο ομάδων στο πρωτάθλημα καθώς δεν αγωνίστηκαν στο πρώτο παιχνίδι λόγο Ευρωπαϊκών υποχρεώσεων για την Ομόνοια μεν, αλλά και για τον αντίπαλο της Ανόρθωσης δε.
Ομόνοια.
Την περασμένη Πέμπτη αποκλείστηκε από τους ομίλους του Europa league γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα 2-1 από την Ντινάμο Μόσχας σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα.
Η φετινή Ευρωπαϊκή πορεία της Ομόνοιας ανήκει στην ιστορία και στην ομάδα της Λευκωσίας επικεντρώνονται στις εγχώριες διοργανώσεις, που γι’ αυτούς αρχίζουν σήμερα, με τον αγώνα απέναντι στη φιλόδοξη Ανόρθωση.
Στόχος της ομάδας και φέτος είναι η Ευρωπαϊκή έξοδος.
Ανόρθωση.
Με αλλαγές στο ρόστερ, με νέο προπονητή στον πάγκο,  η Ανόρθωση μπαίνει στο νέο πρωτάθλημα, με στόχο, να κατακτήσει αυτό που δεν κέρδισε πέρσι το Ευρωπαϊκό εισιτήριο δηλαδή.
H αντίστροφη μέτρηση για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος άρχισε και στην ομάδα σκέφτονται μόνο τον αγώνα με την Ομόνοια. Επικρατεί πίστη και αποφασιστικότητα πως ο πρώτος αγώνας, παρόλη τη δυσκολία του θα συνδυαστεί με νίκη για να κάνει το καλύτερο ποδαρικό στο καινούργιο πρωτάθλημα..