Για την 4η αγωνιστική του 2ο ομίλου θα διεξαχθεί το παιχνίδι Ελλάδα - Κροατία για το Mundobasket της Ισπανίας.
Θέση        Ομάδα               ΑΓ     Β     Ν     Ι     Η       Υ        Κ
   3             Κροατία             3     5     2     0     1     246     240
Ελλάδα.
Με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έχει ξεκινήσει η Ελληνική ομάδα που έχει εξασφαλίσει την προκρισή της στην επόμενη φάση.
Με νίκη σήμερα εξασφαλίζει κατά μεγάλο ποσοστό την πρωτιά στον όμιλο.
Στην πρεμιέρα νίκησε 87-64 την Σενεγάλη και στην 2η αγωνιστική νίκησε 82-70 τις Φιλιππίνες.
Στο τελευταίο παιχνίοδι της νίκησε 90-79 το Πουέρτο Ρίκο μπαίνοντας μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα μέχρι το τέλος.
Πολύ καλή επιθετικά, απέναντι στην αστεία άμυνα του Πουέρτο Ρίκο, και με καλή αμυντική λειτουργεία.
Κορυφαίος της ομάδας ο Ζήσης με 19 πόντους και ακολούθησε ο Αντετοκούνμπο με 15 πόντους. Πολύ καλός και ο Καϊμακόγλου με 11 ριμπάουντ και 9 πόντους.
Over 151.5 και τα 3 παιχνίδια της.
Και στα τρία παιχνίδια έχει πετύχει πάνω από 80 πόντους.
Κροατία.
Δύο νίκες και μια ήττα ο μέχρι τώρα απολογισμός της.
Θέλει μια νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια που απομένουν (μαζί με το σημερινό) για να εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση και με δύο νίκες εξασφλίζει την πρώτη θέση στον όμιλο.
Στην πρεμιέρα νίκησε 81-78 στην παράταση (κανονική διάρκεια 71-71) τις Φιλιππίνες και στην 2η αγωνιστική νίκησε 90-85 την Αργεντινή.
Στο τελευταίο παιχνίδι της έπεσε θύμα έκπληξης γνωρίζωντας την ήττα 77-75 από την Σενεγάλη.
Δεν είχε ποτέ τον έλεγχο του αγώνα. Βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο 32-41 και ενώ κανείς θα περίμενε ότι θα το γυρίσει η εικόνα της δεν άφηνε περιθώρια και η ήττα ήρθε δίκαια.
Εκτίμηση.
 Όπως έχει φανεί από τα τρία παιχνίδια μέχρι τώρα η Κροατία δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Μπορεί να πέτυχε τη μεγάλη νίκη επί της Αργεντινής αλλά εκεί βρήκε και τα έκανε απέναντι στην κακή άμυνα των Λατίνων.
Αντίθετα η Ελλάδα δείχνει πολύ σοβαρή στο παιχνίδι της.
Νομίζω ότι θα πάει ψηλά το σκορ και θα ποντάρω στο Over 149.5 .